AX -0X Çayı

AX -0X Çayı

İsmailli Gabele şehirleri arasında   hayatı  dört harfle  hülasa ederek    akan ah oh çayı var

 Ne kadar sade,yalın  ve   derin manalar içeren  bir ifade…..Irmağa giren insanın ilk sözleri suyun soğukluğu ve taşların ayağını  acıtması sebebi  ile  bu  nidalar olur.Eğer ırmak isimlerindeki manaya  göre bir yarışma yapılacak olsa   ah oh çayının  dereceye gireceğine inanıyorum.

Yol  kenarlarındaki ağaçlara  tutunarak  çaya  kapılmadan gitmeye çalışırken    ah oh çayı bizi kumlu sularına çoktan  batırmış “bırakmam” diyor.En iyisi suyunu çenemizden yukarı çıkmaması….

Kara kaplı kitaba  göre varlık  sudan hayat bulmuştur. Hayatımız ,ömrümüz  neden su gibi akıp geçer?  Suyun akışı fizik kanunlarına göre yukardan aşağıyadır.Eğim olmasa akış olmaz.Her bir ömür sahibi toprağın üzerinden içerisine doğru akmaktadır.Yaşlılık ve belin bükülmesi eğimin kuvvetlenerek akışın hızlanmasıdır.Şelaleden suyun  akması bu manada  genç yaşta ölmeye benzer .Hayatın bitişinde de ah ohlar vardır. Ölümle , sevenler ah,düşmanlar oh   çeker.

    Sudan başka hiçbir nimet  canlıların  bütün hücrelerine kadar işleyerek derin bir oh çektirmez. Aşıkların  ahının hararetine benzer sıcaklık yine bir başka insanın sinesinden başka yerde olmaz.

İnsanlık tarihinin  başlangıcından bu yana  insanın ah tan ve  acılardan  hali bir vakti geçmemiştir.

Neden    ırmağın isimlendirilmesinde acı çekme manasına gelen ah  önce sonrada oh kullanılmış ki?

İnsanın dünya hayatının başlangıcıyla bir ilgisi  var mı acaba?

İnsan dünyaya oh çekerek mi gelir yoksa ağlayarak mı?,

Doğumda ah oh  sıralaması  vardır.Anne doğum ahlarıyla mutlu sona ulaştıktan sonra derinden bir oh çeker.

 Yere düşen çocuk  zamanla “ ah minel aşk diyerek aşk acısı çekmeye veya çektirmeye  başlar.

Yaşlılık devri ise  genel manada insanın başkalarına yük olma  zahmet verme devridir. Acı çektiren zahmet veren nazlı yaşlılara of şeklinde bile olsa hitap etmememiz  Kuranı kerime konu olmuştur.  

 Fuzulinin görmüş olduğu  ırmaklar(su kasidesi)  Hz. Peygamber  hasretiyle dolu halde akar. Irmakların hasret gözyaşlarını Fuzuliden başka kimler  akan sudan tefrik edebildi ki ?  Denizlerin tuzluluğu  bütün insanlığın gözyaşlarının  toplanmasıyla  olmamış mıdır?   

Ahı göklere çıkmak tabiri vardır.(mazlumun bedduasından sakının  onun duasıyla Allahın arşı arasında perde bulunmaz”H.Ş…Ahlardan korkmayan ahlara düçar olur.

0h, göklere çıkmaz.0h nidasında  nefsiin tatmin olma sesi gizlidir. Hastaların ahları kalplerde ki  katılığı yumuşatır.0nların  acı  dolu ahları Rahmanın kapısını çalan  tokmak hükmünde olduğu için “hastanın  duası makbuldür.”

Hz. Ademin toprağına 39 gün hüzün yağmuru 1 gün mutluluk yağmuru yağdığı buna istinaden insanoğlunun dünyada çekmiş olduğu acı ve sıkıntıların  mutlu olduğu zamanlardan daha fazla olduğu söylenir .Babamız Hz. Ademin  Kuranı Kerimde anlatılan hayatında cennetten  indirilme,günah neticesi pişmanlık, evlat acısını yaşaması gibi ahları anlatılır.Babadan  evlada  sadece mal mülk miras kalmaz ya!

Komşum Ceyhun vardı.Akıl nimeti tam değil.Ağzı çatlarcasına gülerdi.Gülüşüne gıpta ettiğim olurdu.Kendi kendime “ Bugün veya dün böyle gülebildin mi?” diye sorardım.Öyleyse gülmek için insanda bir şeyler  eksik mi  olmalı?Ağlayabilmek içinde ne fazlalık olmalı?

 En büyük dersi insan acılardan  alır,acılar ve ahlar  öğreticidir. Tarihte büyük ve lider şahsiyetlerin acılar yokluklar imkansızlıklar  içerisinde piştikleri inkar edilemez evrensel bir realitedir.

Uğruna ah çekilecek insanların, büyüklerin ve  sevgililerin olması ne büyük bir  nimettir.

Hz. İbrahim var, dağlar kadar ateşe atılırken  ah etmeyen….

“Allahın adıyla ibrahimin milleti üzere “diyerek kabre konulan  ölülere  o karanlık yerde   ateşten korkmayan İbrahimin manevi neslinden olduğu hatırlatılarak cesaret verilir..

Hayır ve şer kardeştir  atasözünü  duymuştum.bu sözün aslının İbni Arabiye ait olduğunu şu cümlelerle okuyunca ata sözlerimizin dini kültürden müstağni olmadığı yönündeki  kanaatim daha da kuvvetlendi:”Hayır ve şer kardeştir,çünkü membaı itibariyle her ikisi Allah tan gelmiştir.”

 Hayırlar insana oh dedirtebilirken şerler ve  ağır musibetler ah dedirtebilir.Hayrıda şerride   Rahmandan geldiği için kardeş kabul eden iki cihanın efendisi  her iki kardeşe  adaletle aynı muameleyi yapar, şerlerde ah çekmez hayırlarda oh çekmeyerek hayrı  ihsan edeni hatırlar...Ah oh yerine  ümmetine “elhamdülillah “ demeyi telkin eder.elhamdülillehi ale külli halin ve fi külli hıyn(her halde ve her zamanda Hamd olsun.)

 Ahlarda sabır ohlarda şükür gerekir….Ah ohlarımızın   Yüce yaratanımızı unutturmaması duasıyla….

Adem Şahin

PAYLAŞ:                

ŞƏRHLƏR

İlk şərhi yazan siz olun!

Şərh yaz