ACI BIBER HELVASI

ACI BIBER HELVASI

Acı biber , nemli ortamı çok sever . Aşırı sıcaklardan da eksi derecelere düşen soğuklardan da  hoşlanmaz.  Biberin acılığını arttıran iki unsur havaların sıcak geçmesi ve biberin yeterli nemli, sulu ortamda olmamasıdır.

Neyzen Tevfikin “Aşkın Leylasını buldunsa söyle Mecnundan duyupta rivayet etme”    dizeleriyle “ne işin var senin acı biberle başka konu mu bulamadın” diyebilirsiniz.

Haklısınız.Acı biberin diyarı Urfadan(Rivayetlere gore Urfalılara  işgal haberi gelince tepki vermemişler ne zamanki düşman biber tarlalarını  dağıtmaya başladı sözünü duyunca düşmanla mücadele ederek kapı dışarı etmişlerdir.) , Antepten   veya Googleden nakletmiyorum. Çocukluğunda  acı biberleri sulamış yemeklere konulması için sık sık toplamış   hatta bir gün  sokakta küfür  ettiğimi  duyan annem  tarafından eve çağrılarak ağzı dudağı dili dalından yeni koparılmış bir biberle yakılarak  havaya zıplamış biri olarak  maksimum 600 kelime söz etmeye hakkım olduğunu düşünüyorum

Kim demiş eğitim tamamen sevgi üzerine bina edilmeli diye? Sevgi kuşun bir kanadı ise korku ve cezada diğer kanadıdır.  Bugün   dilime gelen 1000 küfürden 999 unu geri gönderebiliyorsam bunun sebebi ummi Yani okuma yazma bilmeyen  annemin şirin şirin ağzımı dilimi biberle yakmasıdır. İddia ediyorum  annem sadece  nasihat etseydi  1000 küfürden 999 unu çıkartacak birini de belki tutabilecektim. Bu sebepten  ağzından küfür çıkan  dost akraba ve komşuları gördükçe içimden  “Anne  iyiki  yakmışsın ,acı biberi yaratana şükürler olsun ,iyi bir terbiye için bazen yakmak gerekir“ diyorum.

Peygamber Efendimizin  tebuk seferine iştirak etmeyen  3 sahabe ile yaklaşık 50 gün konuşmaması yakma ve hasretle tedavi değilmidir?Yakarak tedavinin en şiddetlisi en çok kullanıldığı halde en az anlaşılan aşk yoluyla gerçekleşir.

Biberin susuz kaldığı zamanlarda acısının şiddetlendiğini söylemiştik.Benzer durum insanlar ve toplumlar içinde geçerlidir.Susuz kalarak kuraklıkta çatlamış  insanların ve cemiyetlerin yaşadığı  fiziki acılara ancak gökten düşen rahmet taneleri(yağmur)ilaç olur.

İnsanlık tarihi ölümden kurtulmak sonsuz hayata bu dünyada  iken kavuşma özlem ve gayretiyle doludur. Ölümsüzlük iksiri aranmasının ve   abı hayat inanışının temel sebebi  bu özlem ve gayrettir. Suyun azlığının biberin acısını arttırması gibi ölümsüzlük bahşeden abı hayatın bulunamaması da Mevlana vb. Hak aşıklarını istisna tutarsak  insanların ekserisinin ölüm acısını   yaşamasına sebep olmuştur. Dünyadaki en yaygın  ve en derin korku olan ölüm  yaşanan acıların en şiddetlisidir.

Doğruluk, hakkaniyet , tutarlılık ve mertlik te  edebiyatta   “ab-I adalet”(adaletin,doğruluğun  suyu) terimiyle  suya benzetilmiştir. Suyun besleyici, büyütücü, rahatlatıcı etkisi adalet doğruluk ve hakkaniyetin suya benzetilmesiyle ifade edilmiştir. Susuzluğun biberin acısını arttırması gibi cemiyette hak, adalet, insaf, doğruluk  suları azaldığı zaman acı,isyan, haram, hak ihlalleri ve günahlarda artma meydana  gelir. Kurana göre yaratılan her şey sudan yaratılmıştır. (Enbiya: 30) Sudan yaratılan varlıkların hayatiyetinin devamı su iledir. Bu manada yağmur tanesi ile buğday tanesi arasında bir fark yoktur. Her ikiside sayılamayacak kadar çoktur. Buğday yağmuru yağmurda buğdayı  sever. Buğday başakları başlarını eğerek ihtiyaçları olan suyun inzalini  El-Mürid ‘ den isteyerek .arzuhal ederler.

Kuran dilinde yağmur ve vahiy hakkında indirilme manasına gelen inzal kullanılır.Yağmur bedenin vahiyde gönül ve akıl aleminin suyudur.Yağmur suyunun azlığı biberi acılaştırır. Vahyin büyütücü ve yeşertici suyunun azalması da zulüm haksızlık ve gözyaşı manalarına gelerek biber gibi sadece ağzı dili yakmak bir tarafa Romaların yakılmasına sebep olur.  Müsle yapabilmek için(savaşta öldürülen düşmanın kulağını burnunu kesmek gözünü çıkarmak)  kin intikam ve gazap ateşinin yürekteki insaf ,itidal, haddi aşmamak ve merhamet denilen rahmet sularını buharlaştırması  gerekir.

.Zulüm , adalet ve hakkaniyetin su ile teşbihinin aksine   karanlıklarla veya kara dumanlarla sembolize edilmiştir.Kara dumanların olduğu yerde görme problemi ve yanan ateşin verdiği zararlar vardır.Karanlıklarda yürümek ise çarpma ve  düşme  riski taşıması sebebiyle her an  acılara gebedir.

Netice olarak Cennet ,dünyadaki tadlardan zevk  ve  lezzetlerden kat kat fazlasının bulunduğu mekandır.Aynısı cehennem içinde geçerlidir.Dünyada zulmün karanlıklarından daha karası ,ateşinden  ve dumanından  daha kuvvetlisi de bir başka mekanda taliplerini  beklemektedir.

Acı biberin  acılığının  yanında bal kaymak sayılabileceği   azaptan korunmak duassiyla   

PAYLAŞ:                

ŞƏRHLƏR

İlk şərhi yazan siz olun!

Şərh yaz