Sarmaşık

Sarmaşık

GİRİŞ: Sarmaşıklarımla  bakıştık,birbirimize  sevgi ve hürmetlerimizi arzederek  alışverişimiz oldu.0nları serin  artezyen suları ile beslerken  esen rüzgarın sesine gizlenerek neşeli  irfan  türküleri söylediler ….

RESİM-1:

 Aşk kelimesinin kökü Arapça ışk  kökünden gelir ve sarmaşık manasınadır.Aşk kıvılcımla hayata  başlar sarmaşık ise bir küçük fide ile.Her ikisinin de başlangıcı masum ve şirindir.

RESİM-2

 Pencereyi kaplayan sarmaşık  dışardan içerisini içerden de dışarısını göstermez.Pencereyi saran  sarmaşık bize “aşkın gözü kördür “sözünü  hatırlatır.Sarmaşık  kendisi gibi bir bitkiye sarılmışsa   zamanla onu  içten içe kurutur .

RESİM-3

Aşk  sarmaşığı  öyle kuvvetlidir ki zamanla sarılanın adı,rengi,görevi   görünmemeye hatta unutulmaya başlar.Aşk rütbeleri,makamları, ritüelleri,alışkanlıkları  ve kuralları ortadan kaldırır. Aşk,İbrahim Ethemin tacını ve tahtını yer ile yeksan etmiştir.Mecnunun aşkından başka  bir özelliğini bilen var mı?  

RESİM-4:

Sarmaşık kendisinin salgıladığı tutkala benzer bir sıvı ile yukarılara doğru tırmanır.Bu sıvı o kadar kuvvetlidir ki sarmaşığı yapıştığı yerden çıkarmak isteseniz  duvardaki boya ve sıvanın kopmasına sebep olursunuz. Aşkın girdiği yeri terk ettiği ,(sahte ve mevsimlik aşkları istisna tutarsak) görülmemiştir.

RESİM-5:

Bir yıl önce  duvara tutunamayan sarmaşığa yardımcı olmak için iple yukarı doğru  bağladım.Zorla güzellik olmaz derler ya  zorla yukarı çıkartmak ta olmazmış.Bir yıldır ilerleme durdu.En iyisi ipi sökmek.Hayatta en büyük kötülük bazen yardım etmekle ortaya çıkar.

RESİM-6:

Yükselmeye yol  bulamayan sarmaşık yerlerde sürünerek yaşamaya devam eder.Aşksızlık, kanatsızlıktır.

RESİM-7:

6  yaşında olan bu sarmaşığın boyu  4 metre uzunluğundadır.Sarmaşık,  tırmanmak için 3 metrelik duvardan sonra  yol bulamamıştır.Hedefin olmaması, ve küçüklüğü  insanı ve yeteneklerini küçültür

RESİM 8:

3 Yaşındaki bu sarmaşık  15 metre uzunluğundaki hedefe ulaşmak üzerdir.7. resimdeki sarmaşıktan 3 yaş küçük olmasına rağmen hem enine hem boyuna daha fazla gelişim göstermiştir. İnsan ,hedefinin   varlığı ve büyüklüğü nispetinde büyür. İstanbulun fethini müjdelemek yüzlerce yıl  sonrasına  hedef göstermektir….

NETİCE:Muallimi  sadece eli dili olan varlıklar diye bilenler ,kitabı da  kağıt ve dijital ortamın  dışında tasavvur edemeyenlerin ezberlerini gözden geçirmeleri gerekir.

Sarmaşık:Muallim ve kitap

 

PAYLAŞ:                

ŞƏRHLƏR

İlk şərhi yazan siz olun!

Şərh yaz